Tento víkend rezonovalo na sociálních sítích téma osudu sakur v ulici Fričova. Na jaře rozkvetlé sakury se staly pro Mělník ikonickou záležitostí a náleží k našemu městu, tak jako např. soutok či Chrám sv. Petra a Pavla. Na sociálních sítích zaznělo mnoho nepřesných informací, proto je v následujícím videu uvádíme na pravou míru. Ve videu se dozvíte, proč jsme přistoupili ke změně projektu připraveného ještě za předchozího vedení města a proč jsme za účelem zvýšení ochrany životního prostředí navýšili finanční prostředky na ochranu sakur o 1,5 miliónu korun. Video je poměrně dlouhé, neboť naším cílem bylo vše řádně vysvětlit. Zároveň se omlouváme za jeho amatérskou kvalitu, natáčíme na obyčejný telefon a stříháme po večerech. Prosím vás všechny, které tato problematika opravdu zajímá o jeho kompletní zhlédnutí.
Vážení spoluobčané, přátelé, kamarádi, stromy a lidé musí být ze své podstaty v důvěrném vztahu. To, co vydechují, my vdechujeme a to, co my vydechujeme, ony vdechují. Je to trvalý vztah, který si nesmíme za žádných okolností dovolit narušit. Na druhou stranu, tak jako zcela jistě každý z nás zemře, zákonitě odumře i strom. Příroda je v tomto ohledu neúprosná. A tak jako se rodí noví lidé, sázejí se i nové stromy. Stejně jako se vyvíjí lékařská péče, tak se vyvíjí moderní technologie v péči o stromy, které jim poskytují mnohem lepší podmínky pro život. V ulici Fričova nejde o nic jiného než o vysazení nových zdravých sakur a poskytnutí jim tzv. prvního posledního při garanci toho, že již nikdy jejich kořenové systémy nezasáhnou do přilehlých komunikací.
Na závěr bych vás chtěl ujistit, že všem, kteří změnu projektu připravili, jde v první řadě o ochranu životního prostředí v našem městě a že postupovali s nejlepším vědomím a svědomím.
JUDr., Mgr. Jindřich Špergl, Ph.D. – radní pro dopravu