V rámci diskuzí na sociálních sítích padá mnoho dotazů❓, my jsme proto shrnuli ty nejčastější📝.
1️⃣Co pro Mělník znamená 3. SPA?⚠️
Z rozhodnutí PK by měly být na předem určena místa umístěny stálé povodňové hlídky👮. Jedná se zejména o hradidlové stěny PPO, vrata v přístavu a na Pšovce a čerpací stanici na Pšovce. Následuje osazení mobilního hrazení v lokalitách Přístav⚓️, uzavření protipovodňových vzpěrných vrat ve vyústění Pšovky a čerpání vody z Pšovky🔒.
2️⃣Kdy se uzavírají vrata na Pšovce?
⚠️Vrata musí být uzavřena🔒 před dosažením vodního stavu ❗️560 cm ❗️Mělník, tj. hladiny cca 158,00 m n. m. na vodočetné lati na vnější straně betonové konstrukce ohlaví povodňových vrat.
3️⃣Jak je dimenzována protipovodňová hráz?
⚠️Mělník má protipovodňovou hráz dimenzovanou na výšku vody odpovídající průtoku Vltavy a Labe při povodni, kdy hladina může dosáhnout až ❗️ 10, 8 metru❗️. Tento systém byl navržen tak, aby město ochránil i před stoletou vodou💯, tedy úrovní povodně, která má pravděpodobnost výskytu jednou za 100 let💪.
4️⃣Jaké je krajní řešení?
⚠️Při překročení vodního stavu 774 cm na vodočtu Mělník a stoupající tendenci se přistupuje k řízenému zaplavení chráněného území v části Vinařství. V ostatních lokalitách se s řízeným zaplavením nepočítá.